Skład zespołu

 

VI Festiwal Tradycji Dolnego Śląska Wrocław 2013

VI Festiwal Tradycji Dolnego Śląska Wrocław 2013

 

Powstanie Zespołu Muzyki Polskiej MOKOSZA inspirowane było naszymi zainteresowaniami szeroko pojętą kulturą słowiańską, w tym szczególnie muzyką polską. Działalność zespołu od początku miała na celu krzewienie patriotyzmu poprzez pokazanie w jak najszerszym spektrum naszej muzyki narodowej.

    

Piotr

Piotr Leroch

     Piotr Leroch jest zawodowym muzykiem – kontrabasistą i dyrygentem. Przeszedł on kolejne etapy edukacji muzycznej i przez 14 lat pracował jako muzyk kontrabasista w orkiestrach symfonicznych. Stąd też charakter naszej muzyki, w całości opracowanej przez Piotra Lerocha, której bliżej jest do tzw. muzyki poważnej niż do muzyki biesiadnej, od której MOKOSZA stroni.
 

 

Zespół powstał we wrześniu 2009 r. Od tamtego czasu wystąpiliśmy na ponad 200 koncertach. MOKOSZA to obecnie dziewięć osób: czworo wokalistów i pięcioro instrumentalistów. Posiadamy bogate instrumentarium: flet, skrzypce, lutnia, cymbały, kontrabas, akordeon, obój i liczne perkusjonalia.Instrumenty są tak dobrane, by możliwie w pełni oddać charakter polskiego folkloru. I choć instrumenty są współczesne to ich formy ludowe były wykorzystywane przez naszych przodków.

Przykładem są skrzypce, które mają swe odpowiedniki ludowe takie jak gęśle, oktawki czy suka biłgorajska. Nasze skrzypce zostały wykonane przez Marcina Czternastka, jednego z czołowych polskich lutników w roku 1926.

     Szczególnym instrumentem są cymbały, instrument od wieków wykorzystywany w muzyce ludowej. Niegdyś były bardzo popularne, obecnie znane są jako instrument ludowy. Cymbały są zbudowane z płaskiej, trapezoidalnej drewnianej skrzynki z naciągniętymi strunami. Należą one do grupy chordofonów uderzanych. Dźwięk wydobywa się z nich za pomocą uderzenia drewnianymi pałeczkami zwanymi palcatkami. Nasze cymbały są współczesne wykonane na zamówienie w roku 2012 przez Artura Jachimowicza.